jaunumi
Jaunsargu dalība Baltijas karavīru spēlēs

      Tallinā no 16.-19. augustam norisinājās Baltijas karavīru vasaras spēles.
     Latvijas komandā kopā ar karavīriem piedalījās 10 jaunsargi  no  Lejasciema un   Ikšķiles jaunsargu vienībām. 16.augustā ieradāmies Tallinā, piereģistrējāmies, piedalījāmies atklāšanas parādē, sekoja vakariņas. Varētu atpūsties pēc ceļa, doties ekskursijā, bet nē, jaunsargu sacensību gars lika doties uz otru Tallinas pusi,  spītējot lietum un vējam, izmēģināt šķēršļu joslu. Tika izmēģināta šķēršļu pārvarēšanas tehnika, veidota stratēģija, kā visātrāk veikt distanci, kurš kuram var palīdzēt konkrētā šķērslī? Treniņš lietū bija labs motivators kalt plānus, noķert sacensību noskaņojumu un katram likt padomāt, ko varētu sacensību dienā uzlabot.
     Jaunsargi startēja divās vecuma grupās, vecākajā 16-18 g.v. jaunsargi no Lejasciema: Elizabete Galvane, Gerda Asnāte Berkolde, Artūrs Filips Igaviņs, Niks Berģis un Dāvis Ende. Jaunākajā 12-15 g.v. jaunsargi no Ikšķiles: Paula Siliņa, Linda Muceniece, Gustavs Bērziņš, Renārs Mūrnieks, Emīls Mūrnieks.
     Sacensības 17. augustā sākās ar šķēršļu joslu. Pirmā distancē devas Latvijas jaunākā grupa, uztraukums, pieredzes trūkums, slidenie šķēršļi ļāva uzrādīt trešo rezultātu. Pirmajā vietā mājinieki-Igaunijas komanda, 2.v komanda no Lietuvas. Tad šķēršļu joslā devas Latvijas vecākie jaunieši, pacēla rezultāta latiņu tik augstu, ka palika nepārspēti, izcīnīta 1.vieta, 2.vieta Igaunijas komandai, 3.vietā Lietuvas komanda. Pēc nepilnām divām stundām jaunsargi sacentās peldēšanā ar šķēršļiem. Pirms sacensībām visi bija ļoti ieintriģēti, kādi būs šķēršļi, kādi būs ūdenī konkurenti, bet sacensības bija spraigas, ļoti interesantas. Visi dalībnieki ļoti līdzīgi pēc sagatavotības,  visu izšķīra nianses. Latvijas jaunieši nopelnīja trīs otrās vietas: Paula Siliņa, Gustavs Bērziņš, Elizabete Galvane. Pēc pusdienām jaunieši sacentās vasaras biatlona stafetē.
     Šoreiz sacensības uzsāka vecākā grupa, interesanti, ka sacensību starts un finišs notika treka stadionā, sajūta laba. Pirmajā etapā Niks, sīva cīņa, skrienot, augsts pulss, nevaram savienot ar šaušanu, neizdodas, daudz sodu, mums - pieci. Otrajā etapā esam iedzinējos, tad Gerda sašauj 3, 2 sodi, nododam etapu, kā otrie, minam pirmajiem uz papēžiem - Igaunijas komandai. No trešā posma Dāvis atnāk otrais un sašauj visus mērķus, nu jau esam pirmie, komanda gavilē piesardzīgi, vēl divi etapi. Ceturtajā etapā Elizabete sašauj pirmo mērķi, domājam, nu jau maisam gals vaļā, bet nē, visi nākošie četri garām. Atliek šaušanu kompensēt ar ātru skrējienu. Izdodas saglabāt pirmo vietu, nododot piekto etapu. Artūrs Filips ienāk uz pēdējo šautuvi pirmais, nesašauj vienu, bet tas nekas-uzvara ir mūsu. Latvijas komandai 1. vieta.
     Jaunākā grupa vasaras biatlona stafeti sāk līdzīgi, 4 sodi Gustavam šautuvē, nododam stafeti otrie, tad Linda sašauj visus mērķus, Latvijas komanda atkal pirmā, trešo etapu veic Emīls, nopelnot 1 soda apli, distancē esam visu laiku plecu pie pleca ar Lietuvas komandu, Paulai 2 sodi, nekādi neizdodas atrauties. Pēdējo etapu veic Renārs, ļoti sīva cīņa, plecu pie pleca, neticami, pasaka, sašauti visi mērķi, atliek pēdējais posms līdz finišam, bet lietuvietim solis raitāks. Otrais laiks, bet vieta beigās pirmā, jo lietuvieši kļūdījušies ar soda apļu veikšanu. Tā Latvijas jaunsargu komandām  divas 1.vietas.
     18.augustā visus dalībniekus gaida pēdējais pārbaudījums - orientēšanās sacensības. Labākos rezultātus uzrādīja Artūrs Filips Igaviņš 1. vieta, 2.vietā Linda Muceniece, 3.vietā Elizabete Galvane.
     Tāpat kā atbraucot, arī tagad prāts uz atpūtu nav noskaņots, un tāpēc dodamies apmeklēt muzeju pirms došanās uz noslēguma ceremoniju. Muzejs mūs pārsteidz ar iespēju paviesoties uz zemūdenes Lembit, kura tika ielaista ūdenī 1936.gadā, bija Igaunijas Jūras spēku lepnums, ir vienīgā Igaunijas jūrniecības vēsturē, kas pārdzīvoja Otro pasaules karu un pilnībā saglabājusies.
Izmēģinājām spēkus jūras glābšanas simulatorā, lidojumu simulatorā, apskatījām dzelteno zemūdeni. Mums ļoti patika muzejs-iesakām, noteikti apmeklējiet, esot Tallinā!
     Pēc muzeja seko noslēguma ceremonija, labi padarīta darba sajūta, karstas diskusijas caurvijas ar labestīgiem jokiem, ceļš uz mājām pienāk nemanot. Komanda ir sadraudzējusies!

Komandas startiem sagatavoja Andris Juškāns un es, Lāsma Gabdulļina