Sila ezers
Sila ezers, tautā saukts par Silezeriņu, atrodas ~ 2 km mežā no Lejasciema estrādes. Tas ir mazs ezeriņš purvainām malām, kas katru gadu kļūst arvien mazāks, ūdens augiem, ieaugot arvien tālāk ezerā.
20.gs. sākumā un vidū Silezeriņš bija lejasciemiešu iemīļota pastaigu vieta. Anna Sakse stāstījusi, ka arī viņa skolas laikā pa brīvlaiku ar citām meitenēm bieži gājušas uz ezeriņu pastaigāties.
Ir ziņas, ka 20.gs. sākumā Lejasciema Lancmaņa proģimnāzijas skolnieki atraduši ezeriņa dienvidus daļā senu apmetni. Tālāku gan par šo faktu ziņu trūkst.
Ilgāku laiku ezeriņš bijis aizmirsts, bet pēdējos gados lejasciemiešiem ezers atkal ir kļuvis par iemīļotu vietu, ko iekļaut savos pastaigu maršrutos.
Lejasciema dižakmeņu gulbji
Lejasciema dižakmeņu gulbji izvietoti Tirzas upes krastā, vietā, kur agrāk, līdz pat 1962. gadam atradās tilts pār Tirzu. Skices autore Māra Medne.
Dižakmeņu gulbju stāsts.
Satekas
Gaujai un tās ielejai ar savām ainaviskajām vērtībām un spēcīgo kultūrvēsturisko auru ir īpaša nozīme pagasta dzīvē, un šis dabas veidojums ir pelnījis, lai pie tā pakavētos ilgāk.
Teika stāsta, ka abas māsas - Gauja un Tirza - sastrīdējušās, kura no viņām ir pārāka. Lai jautājumu izšķirtu, abas vienojušās, ka par uzvarētāju atzīs to, kura pirmā aizskries līdz jūrai. Jaunākā māsa - aušīgā Tirza - piecēlusies un uzsākusi ceļu jau naktī, bet virzienu īsti nezinādama, turklāt vēl tumsā, apmaldījusies. No rīta pamodusies Gauja un drīz vien sapratusi, ka māsa ir uzņēmusi nepareizu ceļu un var pazus pavisam. Nu metusies māsu meklēt un to arī pie Lejasciema panākusi. Te jau aplam pagurusī Tirza labprāt atļāvusi vecākajai un stiprākajai māsai paņemt sevi klēpī un tālāk abas kopā pagriezušās uz jūru.
Lejasciemā, netālu no Līča ielas.
Sēravots
Ūdens izplūst no liela laukakmens apakšas 120 l/min. Ūdens temperatūra vidēji +6 °C. Uz akmeņiem brūns nogulums - no devona iežiem izskalotas smilšu organiskās daļiņas. Nogāzes augstums 11,5 m. Avota iztece no augšas 8 m.
Izveidota arī atpūtas vieta - lapene, ugunskura vieta, telšu vietas uz sēravotu ved īpašas - "Laimes kāpnes", kuras izveidotas 2019.gadā.
57.269143, 26.553900
Lejasciema pag., netālu no "Ķemeru" mājām.
Paideru dižakmens
Akmenim ir trīsstura forma. Tā apkārtmērs 14,0 m, augstums - 1,8 m, garums - 5,2 m, platums - 3,5 m, virszemes tilpums 15 m3. Stipri sadēdējis un plaisu sašķelts sarkanbrūns, rupjgraudains rapakivi granīts.
Lejasciema pag., 50m no Gaujas kreisā krasta, 1 km augšpus no Paideru dzirnavām.
Lejasciema kultūrvēsturiskā mantojuma un tradīciju centrs atvērts apmeklētājiem
Pirmdiena |
9.00-12.00, 13.00-16.00 |
Otrdiena Piektdiena |
9.00-12.00, 13.00-18.00 |
Līdz 1. oktobrim Lejasciema kultūrvēsturiskā mantojuma un tradīciju centra izstāžu zālē notiek mācību stundas Lejasciema pamatskolas 7. klasei. Tāpēc šobrīd centru apmeklēt var tikai, iepriekš vienojoties (lejasciememuzejs@gulbene.lv, t.28352466 (Dana)). Darba dienās esmu Zentas Mauriņas piemiņas istabā, uz kuru var nākt katru darba dienu bibliotēkas apmeklētāju laikā, ieeja caur bibliotēku:
Pirmdien—ceturtdien: 8.00—12.00, 12.30—17.00,
Piektdienās: 9.00—15.00.
Apmeklētājiem tiek piedāvāts:
Pastāvīgās muzeja ekspozīcijas:
1.Lejasciema senie darba rīki un sadzīves priekšmeti
2.Zentas Mauriņas piemiņas istaba
•Mainīgās izstādes
•Iespēju iepazīties ar neeksponēto centra krājumu
•Doties izzinošās ekskursijās pa Lejasciemu un Lejasciema pagastu
•Doties pastaigā apskatot vides objektus "Ziedu takā"
•Ar interaktīva uzdevuma palīdzību, iespēju pārbaudīt savu vērību seno darbarīku istabā - "Kas meklē, tas atrod"
•Tūrisma informāciju par ceļošanas un atpūtas iespējām Lejasciemā un Gulbenes novadā
Ieejas maksa:
Pieaugušajiem – 2,00 EUR
Skolēniem, pensionāriem – 1,00 EUR
Ekskursija gida pavadībā līdz 6 personām (1-1,5 stundai) – 6,00 EUR
Ekskursija gida pavadībā vairāk par 6 personām (1-1,5 stundai) – 1,00 EUR no personas
Rīgas ielā 18, Lejasciemā. T. +371 28352466, lejasciemamuzejs@gulbene.lv